Jeżeli nie przepadasz za spożywaniem warzyw w surowej formie, spokojnie możesz zacząć zastępować je różnego rodzaju przetworami. Zachowują one niemalże sto procent pierwotnych substancji odżywczych. Śmiało można powiedzieć, że są bardzo zdrowe, zwłaszcza jeżeli wykonujesz je samodzielnie i przejmujesz kontrolę nad tym, co takiego do nich dorzucisz. Jeżeli jednak nigdy wcześniej nie wykonywałeś niczego podobnego, swoją nową kuchenną przygodę spróbuj rozpocząć od czegoś banalnie prostego. A będą to grzyby marynowane. Smaczne, odżywcze i proste w wykonaniu.
Do wykonania tego przetworu potrzebujesz dwóch kilogramów dowolnie wybranych grzybów (mogą to być np. podgrzybki, borowiki lub rydze), jednej cebuli, wody, octu, cukru i ulubionych przypraw (przykładowo: soli, ziela angielskiego, listków laurowych, ziarenek gorczycy oraz czarnego pieprzu). Od razu zakasuj rękawy i zabieraj się do pracy. Wszystkie grzyby oczyść i jeżeli jest taka potrzeba to obierz, a następnie przepłucz, by usunąć z nich wszelkie nieczystości. Pokrój je na niewielkie kawałki i od razu bierz się za cebulę, którą musisz obrać ze skórki i poszatkować na małe plasterki. Teraz możesz wykonać zalewę. Wlej do dużego garnka cztery całe szklanki zimnej wody i od razu dodaj do niej jedną szklankę octu oraz dwie łyżki cukru i dwie małe łyżeczki soli. Dorzuć przyprawy, dzięki którym twoje tradycyjne grzyby marynowane będą mieć jeszcze lepszy i przyjemniejszy dla nosa aromat. Taki roztwór musisz zagotować, aż do uzyskania zalewy.
Następny krok polega na delikatnym obrobieniu grzybów i cebuli. Musisz umieścić je w garnku wypełnionym wodą i trzymać na ogniu przez kilka minut, aby lekko je podgotować. Następnie odsącz warzywa z nadmiaru płynu i przełóż je do przygotowanych wcześniej słoiczków (naczynia muszą być oczywiście czyste, osuszone, a najlepiej wyparzone). Uważaj tylko, by nie przesadzić z ich ilością. Do warzyw dojdzie jeszcze zalewa, dlatego nie powinny one przekroczyć 1/3 wysokości naczynia. Następnie możesz zalać je przygotowanym wcześniej octowym roztworem. Wlej go po prostu tyle, ile zmieści się do słoiczka albo równomiernie przelewaj go do wszystkich naczyń, by w każdym z nich znalazła się taka sama dawka wywaru. Następnie słoiki musisz oczywiście zakręcić. Gdy będą już zamknięte, odwróć je tak, by ich zakrętki przylegały do blatu i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Schłodzone grzyby możesz umieścić później w piwnicy albo domowej spiżarni. Na pewno będziesz często do nich zaglądać.
Przetwory warzywne są znakomitą bazą dla przeróżnych dań. Możesz wykonywać z nich wspaniałe sosy, a także dodawać je do wszelakich mięs i ryb, zastępując nimi klasyczne przyprawy. Domowe grzyby marynowane będą też świetnym dodatkiem do obiadu. Możesz podawać je razem z kotletem schabowym i ziemniaczkami albo potrawką przygotowaną z kurczaka i chińskich warzyw. Dzięki nim na twoim talerzu nareszcie pojawi się większa ilość witamin i minerałów. Dieta stanie się po prostu bardziej wartościowa.